بررسی انواع هارد sas, ide, sata سال 2022

بررسی انواع هارد- در دنیای کنونی نیاز به فضای دیسک بالا بیش از هر موقع دیگر احساس می شود. به این علت که کیفیت فایل ها بالا رفته و به طبع حجم آن ها نیز افزایش یافته است. در مقاله قبلی به مقایسه انواع هاردهای SSD, SATA و NVMe پرداختیم. در مقاله قبلی در مورد هاردهای جدیدتر صحبت کردیم و در این نقد و بررسی، گذری هم خواهیم داشت به بررسی انواع قدیمی تر هاردها.

هاردها انواع بسیار زیادی دارند که ازمهم ترین آن ها می توان به هاردهای زیر اشاره کرد:

  • هاردهای SATA
  • هاردهای SAS
  • هاردهای NVMe
  • هاردهای SSD
  • هاردهای IDE

در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع هاردهای SATA, SAS و IDE بپزداریم.

بررسی انواع هارد

با توجه به نیاز جامعه، شرکت های سازنده هارد دست به کار شده و بیش از قبل ابداعاتی داشته اند. هر کدام از آن ها انواع مختلفی از هارد را ساخته و بعضا نوآوری هایی در سری های جدیدتر هاردها به کار برده اند. برای مثال، هاردها در گذشته فضای دیسک خیلی کمتری داشتند، قیمت آن ها گران تر بود یا خیلی ظریف بودند و با یک ضربه ناگهانی خراب می شدند. اما این نوآوری ها باعث می شود تا عیوب قبلی رفع و مزایایی به آن ها افزوده شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع هارد SATA, SAS و IDE یپردازیم.

همانطور که ذکر شد در مقاله قبلی بررسی انواع هارد، به بررسی انواع هارد و مقایسه 3 نوع اصلی هاردها پرداختیم و در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع هاردهای SAS, IDE, SATA  بپردازیم و وجه تمایز و تفاوت هر یک را بیان کنیم. ابتدا ویژگی های همه هاردهای لیست یعنی هاردهای SAS, IDE, SATA را ارائه داده و سپس نتیجه گیری می کنیم که هر کدام از آن ها برای چه کاربرانی و با چه نیازهایی مناسب هستند.

بررسی انواع هارد

هارد درایوهای SATA، هارد SATA چیست؟

اولین هارد در لیست بررسی انواع هارد مقاله ما، SATA است. نام این هارد مخفف عبارت  Serial Advanced Technology Attachment است. این عبارت به معنای تکنولوژی ارتباطی پیشرفته است و در سال 2003 معرفی شد. هاردهای SATA در مقابل نسل قدیم هاردها یعنی PATA خیلی سریع تر هستند و توان خروجی آن ها 600 مگابایت در ثانیه است.

این هارد دارای دیسک های چرخی به همراه یک اهرم است که اطلاعات را خوانده و به شما خروجی می دهد. به علت آنکه در زمان خودش یک تکنولوژی پیشرفته به حساب می رفت، هارد دیسک پیشفرض لپ تاپ ها و کامپیوترهای زیادی بوده است.

این هاردها در مقابل ضربات ناگهانی و شوک هایی که به صورت یکدفعه به آن ها وارد می شود آسیب پذیر هستند. دلیلش این است که قطعات متحرکی در این نوع هارد تعبیه شده که هرگونه ضربه به آن ها باعث اختلال در عملکرد آن ها و در نهایت خرابی هارد می شود. با توجه به آسیب پذیری آن ها، بهترین گزینه برای هارد لپ تاپ یا کامپیوتر نیستند.

هاردهای SATA از 500 گیگ تا 16 ترابایت فضای حافظه ارائه می دهند و نکته مهم آنست که هزینه خرید آن مقرون به صرفه است. این هارد هرچند که سرعت بالایی دارد، اما نسبت به هاردهای نسل جدید کنونی کم سرعت تر است. اگر شما به دنبال خرید هاردی هستید که فضای ذخیره سازی فراوان ارزانی داشته باشد و نیازی به سرعت خیلی بالای هارد ندارید، SATA انتخاب خوبی است.

سرعت کمتر هارد SATA به این علت است که داده های دریافتی به صورت فیزیکی روی دیسک نوشته می شوند. به این معنی که بخش های مختلف یک فایل واحد می تواند در بخش های مختلف دیسک پخش شود. بنابراین برای بازخوانی این فایل ها زمان بیشتری احتیاج است و همین امر باعث کاهش سرعت هارد می شود.

هاردهای SAS، هارد SAS چیست؟

هاردهای SAS بین 300 گیگابایت تا 900 گیگابایت فضای حافظه ارائه می دهند. هرچند که این هاردها دارای ظرفیت حافظه کمتری نسبت به هاردهای SATA هستند اما سرعت بالایی که دارند این مورد را جبران می کند. هاردهای SAS برای استفاده های پرتقاضای حساس ساخته شده اند که سرعت و دسترس پذیری بالا از معیارهای اصلی هستند.

این درایوها بین 5 تا 7 وات در حالت بیکاری و بین 10 تا 14 وات در شرایط کاری برق مصرف می کنند. هاردهای SAS به نسبت هاردهای SATA سریع تر بوده و پهنای باند بیشتری نسبت به آن ها دارند. همچنین به دلیل نوع ساختی که دارند، هاردهای قابل اعتمادتری، نسبت به SATA هستند.

بررسی انواع هارد: مقایسه هاردهای SAS و SATA

در این قسمت به بررسی انواع هارد و مقایسه آن ها می پردازیم. به علت ساخت باکیفیت تر، از هاردهای SAS بیشتر در امور شرکتی و با کاربردهای شرکتی، پروژه ای استفاده می شود. در حالیکه SATA در بازار برای افراد عادی با کاربری عمومی ارائه شده است. SATA آسیب پذیری بیشتری در مقابل حوادث غیرمترقبه دارد در حالیکه هاردهای SAS با بهبود ساختی که داشته اند، از این مشکل جلوگیری می کنند.

سرعت بالاتر و قابل اطمینان تر بودن این هارد برای شما هزینه های بیشتری نسبت به یک هارد SATA دارد. هاردهای SAS ظرفیت حافظه هاردهای SATA را ندارند. هر هارد SATA بین 500 گیگ تا 16 ترابایت حافظه ارائه می دهد، در حالیکه این رقم برای هاردهای SAS بین 300 گیگابایت تا 900 گیگابایت است. همچنین به ازای هر گیگ فضای حافظه بیشتر گران تر هستند.

لازم به ذکر است که، هاردهای SAS مخصوص سرور هستند. هاردهای SATA نیز در دو اندازه 3.5 و 2.5 اینچ به بازار عرضه شده اند. هاردهای 3.5 اینچ مخصوص کامپیوترها هستند و هاردهای 2.5 اینچ در ساخت لپ تاپ ها به کار برده می شوند. همچنین هاردهای 2.5 اینچی اکسترنال SATA نیز به بازار عرضه شده است.

بررسی انواع هارد

بررسی انواع هاردهای IDE، هارد IDE چیست؟

در ادامه بررسی انواع هارد به نقد و بررسی انواع هاردهای IDE می پردازیم. هاردهای IDE کم و بیش شبیه هاردهای SATA بوده با این تفاوت که کمی بزرگ تر از هاردهای SATA هستند. این دو نوع هارد، از نظر تکنولوژی ساخت با هم متفاوت هستند. هاردهای IDE در گذشته جز پراستفاده ترین هاردهای دنیا بودند اما به دلیل ظهور هاردهای جدیدتر با تکنولوژی های ساخت بهتر از رده خارج شدند. با این حال هنوز هم می توانید آن ها را در بازار و به خصوص بازار کالاهای دست دوم پیدا کنید.

IDE مخفف عبارت Integrated Drive Electronics به معنای انتفال اطلاعات از طریق رابط است. از دیگر نام های این هارد می توان به ATA و PATA اشاره کرد. این هاردها در سال 1986 ساخته و به بازار وارد شدند. در آن زمان حجم متوسط هاردهای بازار حدود 200 مگابایت بود اما این نوع هارد نوظهور دارای حجم 1 گیگابایت و قیمت 200 دلار آمریکا در آن مواقع بود. اگر تورم را حساب کنیم شاید قیمت آن به بیش از 1000 دلار در حال حاضر برسد.

از ویژگی های مثبت این هارد می توانیم به سرعت مناسب و اندازه کوچک اشاره کنیم. در زمانی که این هارد به بازار عرضه شد، رقبای دیگری مانند SCSI را کنار زد و بازار کامپیوترهای شخصی را قبضه کرد. به این علت که هاردهای SCSI با اینکه سرعت بیشتری نسبت به IDE داشت اما بسیار گران تر از این نوع هارد بودند. علاوه بر گران تر بودن، برای کار کردن نیاز به وسایل جانبی مانند آداپتور SCSI داشتید که خیلی هم ارزان نبود.

نتیجه گیری و پایان

در این مقاله سعی داشتیم به مقایسه و بررسی تفاوت هاردهای SATA, SAS و IDE بپردازیم. در صورتیکه تاکنون از این نوع هاردها استفاده داشته اید می توانید نظر و تجربیات خود را از طریق بخش کامنت های این پست با ما به اشتراک بگذارید. همچنین احتمال دارد که از مقالات جلوگیری از هک شدن اینستا و شبکه کامپیوتری چیست؟ خوشتان بیاید. همچنین اگر به دنبال بررسی هاردهای بیشتر هستید، نام هارد را در بخش کامنت ها قرار داده تا اطلاعات مربوط به آن را به شما ارائه دهیم.

روی کمک ما حساب باز کنید!

پشتیبان شبکه در زمینه ارائه خدمات پشتیبانی شبکه و نرم افزار و سخت افزار پشتیبان شما خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست